Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne mogą zaoszczędzić nam wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem, a nawet uratować życie. Warto o tym pamiętać, by uniknąć zagrożeń zdrowotnych, wobec których medycyna często bywa bezradna.

Pamiętajmy, że nie wszystkie szczepienia znajdują się na liście szczepień obowiązkowych, tylko zalecanych (płatnych).

Niektóre szczepienia warto powtórzyć, inne wymagają dawek przypominających.

Sprawdź w naszym poradniku, których chorób dzięki szczepieniom możesz uniknąć.

Zakres szczepień

Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Zalecane: osobom dorosłym, zwłaszcza w wieku starszym, osobom, które ze względu na tryb życia i wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub poprzez kontakt seksualny osobom przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych.

Przeciwko ospie wietrznej

Zalecane osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały wcześniej zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych. Kobietom planującym zajście w ciążę, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną.

Przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi

Zalecane osobom powyżej 19. roku życia – pojedyncze dawki przypominające, co 10 lat oraz osobom starszym, które ze względu na wykonywane zajęcia są narażone na zakażenie. Dawkę należy powtarzać, co 10 lat.

Szczepienie przeciwko HPV

Szczepienia przeciwko HPV, mogą zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy, o ile zostaną podane, zanim dojdzie do narażenia kobiety na kontakt z wirusem. Z tego powodu są zalecane wszystkim zdrowym dziewczynkom od 9. roku życia, nastolatkom i osobom dorosłym.

Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Zalecane osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu choroby, w szczególności: zatrudnionym przy eksploatacji lasu, rolnikom, turystom.

Szczepienie przeciwko meningokokom

Zalecane jest osobom po 65. roku życia. Chroni ono przed zachorowaniem i ciężkimi powikłaniami sepsy meningokokowej takimi jak: trwałe uszkodzenia mózgu, niedosłuch, padaczka, martwica skóry prowadząca do amputacji kończyn, niewydolność wielonarządowa, a nawet zgon.

Przeciwko odrze, śwince, różyczce

Zalecane osobom nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych. Młodym kobietom pracującym w środowiskach dziecięcych: przedszkola, szkoły, żłobki. Młodym mężczyznom w celu zapobiegania różyczce wrodzonej, szczególnie tym, którzy nie byli szczepieni w ramach szczepień obowiązkowych lub jeżeli od szczepienia obowiązkowego upłynęło 10 lat.

Szczepienia przeciwko pneumokokom

Zalecane osobom dorosłym, w szczególności powyżej 65 roku życia. Przede wszystkim dla osób z poszczególnych grup ryzyka: osobom z przewlekłą chorobą sercowo-naczyniową, płuc, chorobą alkoholową, przewlekłymi chorobami wątroby, cukrzycą.

Szczepienia przeciwko grypie

Chroni przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Zalecane jest w szczególności: osobom starszym, osobom o obniżonej odporności, kobietom w ciąży lub planującym ciążę. Szczepienie należy powtarzać, co roku.

Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A

Zalecane osobom pracującym m.in. przy produkcji lub dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych.